A tudás az hat alom?

2012.04.11. 09:12 Prem-blogger

Meglepően gagyi cím után komoly témáról beszélni egy amolyan szerkesztői, rituális öngyilkosság. Nem baj, kell az ilyen is, túlszaporodtak az írók, kellenek az áldozatok.

Ez az ember itt a felsőoktatásról fog írni, meg annak áldott, s áldatlan helyzetéről. Kis hazánkat fogja összehasonlítani a nagyvilággal objektív és szubjektív szempontokból. Racionálisan és teljesen érzelmi alapon. Akinek ez nem inge az vasalja ki és adja át másnak, hisz kötelességünk értékeinket megőrizni és nem csak porosodni, akár kötelességünk az vagy nem. Aki az előbbi pár sorból bármi értelmet kiszűrt annak gratulálok, jól fog sikerülni a magyar érettségin a szövegértés feladat.

Magyarország lakossága baromi optimista becslésekkel is alig éri el a 10 millió főt. A Massachusetts Institute of Technology youtube-csatornájára feltöltött videókat 36 millióan látták.
Az "Open Yale Courses" program keretében 42 különböző kurzust végezhetsz el ingyen és bérmentve, online, videókkal és egyéb tananyagokkal. A video.bme.hu honlapon 39 kurzusról felvett videókat tekinthetsz meg.
Nagyon komoly videóarzenállal rendelkezik a Yale, a Harvard, az MIT, Oxford, Cambridge és a Karolinska Institue (svéd egyetem, az ARWU.org szerint a világon a 42., Európában a 6. legjobb egyetem). Viszont nem terjeszkedik ilyen téren a Sorbonne, az ETH Zurich, a Tokyo- Egyetem, vagy a Koppenhágai Egyetem.

A második csoportba tartozik az összes magyar egyetem is. Beütve a BME, a szegedi egyetem, az ELTE vagy akár a Corvinus nevét merő anonimitásba és részeg fiatalokba ütközik az ember, pár gagyi reklámanyaggal megspékelve.
Aki próbálkozott már azzal, hogy beírja az angol google-be, hogy "Hungarians are..." akkor tapasztalhatta, hogy a javasolt befejezések olyanok, mint "...aliens", esetleg "...smart". Ezzel elképesztően elégedettek lehetünk, mert a "Romanians are..." keresésre a javaslatok olyan pozitív jelzők, mint a "...gypsies" és "...stupid". Ugyan itt a horvátok rasszisták, a szlovákok oroszok, az osztrákok undokok, furcsák és németek, míg az ukránok egyszerre szexik és gonoszak. Lengyel barátaink buták és rasszisták, az olaszok pedig feketék és nem zsidók. El lehet játszani ezzel, nem fog senki találni még egy ilyen pozitív megítélésű népet.

Minek köszönhetjük ezt? Az alig 10 éves történelemmel rendelkező Abel-díjnak (Nobel-díj szintű matematikai elismerés, már csak azért is mert ezt is a norvégok osztogatják) két magyar származású díjazottja is van (Lax Péter és Szemerédi Endre), míg a valódi Nobel-díjazottak között is megsüvegelendő a teljesítményünk. Meg feltaláltuk a golyóstollat, szintetizáltuk a c-vitamint és mindenben benne voltunk kicsit. Akkor erre miért nem vagyunk büszkék? Miért nem mutogatjuk a világnak, hogy "hali, itt is van felsőoktatás és hatalmas agyak oktatnak olyan szinten, hogy az amerikai egyetemek sírva bújnak be az ágy alá!"? Nem túlzok, hiába elérhető az interneten az MIT összes kurzusa, aki azokból akar felkészülni a BME-s vizsgáira nagy valószínűséggel megbukna.
Egy beszélgetés során megállapítottam ismerőseimmel, hogy ami matematikából ott elérhető, talán elég két félév elvégzésére a BME matematika szakán.

Hiába a rengeteg angolul is tudó előadó az előadások nem nyilvánosak, nem kerülnek fel a youtube-ra, nem elérhetőek a (nemzetközi) nagyközönség számára. (A BME mentségére szóljon, hogy a video.bme.hu-n elérhető tartalmak csak a youtube miatt nem oda vannak feltöltve)

Akinek vannak ilyen ambíciói és érdeklik, hogy hogyan is néz ki egy egyetemi előadás, az nyugodtan nézze meg a felsorolt helyeket. Aki tud más magyarországi intézményektől elérhető tartalmakat az kérem dobja be a közösbe.
 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://prem.blog.hu/api/trackback/id/tr674382499

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása